BUZAĞI GÜZELLİK YARIŞMASI YAPILDI

İlçemizde 25 Mayıs Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında Gölyaka İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün Hacısüleymanbey Köyü Yeni Yaşam İlkokulunda düzenledi.

Etkinlik, Gölyaka Belediye Başkanı Bekir Akbulut, İl Meclis Üyeleri Necmi Kap ve Mümtaz Genç, Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürleri ve ilçe müdürleri, muhtarlar, kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Gölyaka İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erhan Kağan Hezen yaptığı konuşmada “Okul sütü proje kapsamında çocuklarımıza süt içiriliyor. Bizim yaptığımız programın amacı hem sütün önemini anlatmak hem de farkındalık yaratarak gelecek nesillere süt içme alışkanlığı kazandırmaktır. Umarım bu etkinlik bu amaca hizmet eder, günümüzün hem çiftçilerine hem de vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini dilerim” dedi.

Hacısüleymanbey Köyü ilk ve ortaokulu öğrencileri en güzel resim, şiir ve ayran içme yarışmasında yarışırken çiftçiler en güzel buzağı yarışmasında buzağılarını süsleyerek yarıştılar. Köy hanımları ise yaptığı sütlaçların ve peynirlerin değerlendirildiği yarışmada marifetlerini sergilediler. Etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen folklor gösterileri izleyenler tarafından beğenildi.

İlçe genelinde buzağı seçiminde Veteriner Hekimi Hakan Aykan ve Veteriner Hekimi Murat Özçelik tarafından başvuranlar arasında ön eleme gerçekleştirildi. Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Onur Çolak, Veteriner Hekimi Tuncay Çeşme, Veteriner Hekimi Aydın Koca ve Veteriner Hekimi Bilal Sarı ön elemeyi geçen buzağılar arasından dereceye girenleri belirlediler. En güzel buzağı sahibi Cemalettin Sivil, en güzel ikinci buzağı sahibi Oktay Vural ve en güzel üçüncü buzağı sahibi Yusuf Çoban altın kazandı. Ön elemeyi geçerek yarışma alanına buzağısını getiren tüm çiftçilere buzağı yemi hediye edildi.

Etkinlik, Hacısüleymanbey Köyü Muhtarı Murat Acar ve köy halkının birbirinden güzel yöresel ikramları ile son buldu.